Stary Wielisław

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu

Cudowna figurka Matki Boskiej, ustawiona w ołtarzu głównym, powstała prawdopodobnie w XV w.
Według badaczy jest swobodną kopią rzeźby z katedry mediolańskiej z wyraźnymi wpływami stylu lokalnego. Według legendy pod koniec XIII w. figurę MB Bolesnej wyrzeźbił, pod wpływem objawienia, mieszkaniec Starego Wielisławia o nazwisku Schneider. Do rozpropagowania kultu Matki Bożej ze Starego Wielisławia przyczynili się w połowie XVII w. kłodzcy jezuici. Parafialne kroniki zawierają informacje o wielu uzdrowieniach wymodlonych za wstawiennictwem Matki Bożej Bolesnej. Są to zapisy sprzed wieków, jak i współczesne. Niedawno przywrócono starą tradycję ubierania figury w sukienki. Niektóre ze strojów Matki Bożej liczą ponad sto lat. Za wizerunkiem umieszczono krzyż i atrybuty Męki Pańskiej. Tradycja mówi, że figura ocalała z pożaru, który strawił wielisławski kościół podczas najazdu husytów w 1428 r. W 2000 r. reaktywowano sanktuarium diecezjalne. 16.09.2001 r. podniesiono je do rangi sanktuarium międzynarodowego, bo przez stulecia modlili się tutaj zgodnie Polacy, Niemcy, Austriacy i Czesi.
Kościół w Starym Wielisławiu istniał już w XII wieku. W bulli papieża Bonifacego VIII z 1300 r. nazwano kościół w Starym Wielisławiu Przybytkiem Niebieskim i ustanowiono go kościołem pielgrzymkowym. Zapisy o pielgrzymkach pojawiły się też w drugiej połowie XV w. Nasilenie pielgrzymek nastąpiło po 1713 r., gdy modlono się o ocalenie od epidemii pustoszącej okolice.
W Starym Wielisławiu nikt nie zachorował. Kościół w Starym Wielisławiu pozostał katolicki nawet
w latach 1618-1622, kiedy hrabstwo kłodzkie, określane Krajem Maryi, ogarnęła fala protestantyzmu. W 1660 r. sprowadzono z Rzymu relikwie św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Od 1972 r. parafię prowadzi Zgromadzenie Najświętszych Serc Jezusa i Maryi.
Pierwszy drewniany kościół z XII w. spalili husyci 27.12.1428 r. Obecny murowany powstał w XV w. w stylu gotyckim. Rozbudowy z XVI i XVIII w. nadały mu cech barokowych. Wystrój wnętrza jest głównie barokowy i rokokowy. Kościół należy do grupy świątyń obronnych. Fortyfikacje chroniły zagrożoną ludność w czasie wojen i najazdów. Charakteru fortecy nadaje wysoki mur z połowy XVI w. z okazałymi kaplicami - basztami. Od wewnętrznej strony znajdują się krużganki.

Ciekawostki:
Przechowuje się tu relikwie Krzyża Świętego, św. Honoriusza oraz gwóźdź wykuty w 1757 r. na wzór tego z cesarskiego archiwum w Wiedniu, jakim przybito prawą rękę Pana Jezusa do krzyża. W drodze do Gniezna miał tu zawitać św. Wojciech. Sanktuarium odwiedził jako kardynał Karol Wojtyła.

Porządek mszy św. (stan na 02.2010 r.): niedzielne i święta: 9:00, 11:00, 16:00, dni powszednie 18:00 (lato), 17:00 (zima).

Odpusty: III niedziela września, 25 listopada

 

Adres Sanktuarium

Parafia pw. św. Katarzyny

Adres: 57-313 Stary Wielisław
Tel.: 74 868 15 26

Zobacz na mapie

Zobacz w Internecie

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stary_Wielisław (Wikipedia)
www.diecezja.swidnica.pl (diecezja świdnicka)
www.gmina.klodzko.pl (gmina Kłodzko)