Wieluń

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu

Otaczany kultem obraz Matki Bożej Pocieszenia znajduje się w kaplicy po prawej stronie ołtarza głównego. Od początku obecności w Wieluniu uważano go za słynący łaskami. W 1685 r. powstało Bractwo Matki Bożej Pocieszenia szerzące kult maryjny. Wierni czynili zapisy na rozbudowę kaplicy a z wdzięczności za otrzymane łaski ofiarowywali liczne wota. Nawiedzanie przez pielgrzymów cudownego wizerunku Pani Wieluńskiej osłabło jedynie w okresie okupacji hitlerowskiej. Cudowny wizerunek koronowano koronami papieskimi 5.09.1971 r. Dokonał tego kardynał Stefan Wyszyński przy współudziale kardynała Karola Wojtyły. W uroczystościach wzięli udział niemal wszyscy biskupi polscy.
Obraz namalowano farbami olejnymi na luźno tkanym płótnie naklejonym na deskę lipową. Ma wymiary 84 x 66 cm. Przedstawia Maryję trzymającą na kolanach Dzieciątko Jezus. Maryja ubrana jest w suknię koloru jasnej czerwieni i granatowy płaszcz, na którym, w części opadającej przez lewe ramię, widnieje napis: „Monstra Te esse Matrem" (Okaż się nam Matką) i klęcząca postać fundatora obrazu, przeora Augustianów z Krakowa o. Stanisława Starowskiego. W prawej ręce Maryja trzyma białą stylizowaną różę. Dzieciątko ubrane w sukienkę z tiulu spoczywa na zielonej tkaninie. Pod głową ma poduszkę. Tego typu kompozycja obrazu Maryi z Dzieciątkiem Jezus jest bardzo rzadka. Obraz pokrywa srebrna, bogato ornamentowana sukienka o znacznej wartości artystycznej. Tego samego typu co sukienka są korony. Na odwrocie obrazu znajduje się napis wskazujący, że wizerunek powstał w 1640 r. prawdopodobnie w Krakowie.
Obecny kościół parafialny jest kościołem poaugustiańskim. Zbudował go w XIV w., wraz z klasztorem dla ojców augustianów, król Kazimierz Wielki. Gotyckiej świątyni nadano w latach 1660 - 1670 formę barokową. W 1893 r. przejęli kościół księża diecezjalni. W 1921 r. przekazano go księżom misjonarzom św. Rodziny. Poważnie uszkodziły budowlę bombardowania we wrześniu 1939 r. Hitlerowcy urządzili tu punkt zborny dla Żydów wywożonych do obozów. Zniszczeniu uległa znaczna część wnętrza. Po wojnie kościół ponownie przeszedł pod zarząd diecezjalny. Do 1950 r. naprawiano szkody i dokonywano niezbędnych adaptacji. Od 1956 r. kościół regotyzowano. 20.10.1965 r. reaktywowano Kapitułę Wieluńską a kościół podniesiono do godności kolegiaty. Kościół cały czas jest poddawany pracom konserwatorskim i remontowany.

Ciekawostki:
Istnieje zwyczaj, który przetrwał do dnia dzisiejszego, że w czasie odpustu przypadającego na pierwszą niedzielę po 28 sierpnia, matki oddają swoje dzieci w opiekę Maryi.

Porządek mszy św. (stan na 02.2010 r.): niedziele i święta: 7:00, 9:00, 10:30 (suma), 12:00, 18:00, dni powszednie: 6:30, 8:00, 18:00.

 

Adres Sanktuarium

Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu

Adres: ul. Augustiańska 8, 98-300 Wieluń
Tel.: 43 843 38 35
Website: www.kolegiata.wielun.pl
E-mail: kolegiatawielun@aol.pl

Zobacz na mapie

Zobacz w Internecie

www.kolegiata.wielun.pl (strona sanktuarium)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolegiata_Bożego_Ciała_w_Wieluniu (Wikipedia)
www.adiec.czest.niedziela.pl (archidiecezja częstochowska)
www.um.wielun.pl (gmina Wieluń)